Data modyfikacji:

Jak prać koc? Praktyczny poradnik

Jeśli wydaje ci się, że pranie koca to przysłowiowa bułka z masłem, to mamy zła wiadomość – w niektórych przypadkach to zadanie dość czasochłonne i wymagające odrobiny zachodu. W końcu to właśnie on jest szczególnie narażony na kontakt z kurzem, sierścią zwierząt, napojami i jedzeniem oraz wieloma innymi zabrudzeniami. Nawet jeśli nie ma nim żadnych widocznych plan, to raz na jakiś czas po prostu wypada odświeżyć materiał. Zastanawiasz się, jak prać koce w pralce lub ręcznie? Mamy dla ciebie praktyczny poradnik, w którym odkrywamy przed tobą tajniki prawidłowego czyszczenia twojej ulubionej, miękkiej i ciepłej narzuty na łóżko czy kanapę.

Jak prać koc? Praktyczny poradnik

Jak prać koc, żeby był miękki?

Jak prać koc, aby był przyjemny w dotyku? Tu mamy dobrą wiadomość, bo wcale nie musisz robić tego ręcznie – w większości przypadku wystarczy, że wrzucisz go do pralki, nastawisz ją na odpowiedni program i gotowe, ale o tym opowiemy więcej za chwilę. Jeśli masz nową narzutę w domu, to przeczytaj dokładnie instrukcje umieszczone na metce, bo to właśnie producenci wiedzą najlepiej, jak prać ich koce z poliestru, polarowe czy wełniane.

Sekretem odpowiedniego prania koca, dzięki któremu wyjdzie on bez szwanku ze spotkania z pralką, jest dobór odpowiedniej temperatury. Zależy to głównie od materiału – wełniane narzuty wymagają około 30 stopni, podczas gdy te polarowe można bez obaw czyścić w 40 stopniach. Nastaw pralkę na program przeznaczony do prania konkretnej tkaniny lub po prostu wybierz ten delikatny. Nie zapomnij o detergentach! O wiele lepszym wyborem niż zwykły proszek do prania będzie specjalny płyn, który jest delikatniejszy, pozwala zachować miękkość materiału i bezproblemowo się wypłukuje.

Nie zapomnij o prawidłowym przygotowaniu i suszeniu koca

Wiesz już, jak prać koc w pralce i ręcznie. Pamiętaj jednak, że na tym twoja praca się nie tylko nie kończy, ale także nawet nie zaczyna. Jak się okazuje – potrzebne jest odpowiednie przygotowanie narzuty do prania. Przede wszystkim należy ją starannie złożyć. Dzięki temu unikniesz mechacenia i zaciągania materiału podczas wirowania. A jak to jest z suszeniem? Tu sprawa jest o wiele prostsza, a zasady nie należą do skomplikowanych. Pamiętaj, aby:

  • Nie wykręcać mocno koca, ponieważ to najprostszy sposób na rozciągnięcie i uszkodzenie materiału. Dodatkowo w ten sposób dokładasz sobie pracy, bo odsączona ręcznie z wody tkanina będzie wymagać prasowania.
  • Rozłożyć koc płasko na suszarce.
  • Suszyć narzuty w domu lub na dworze, ale tylko na lewej stronie. Dzięki temu unikniesz blaknięcia materiału pod wpływem promieni słonecznych.

Jeśli zdecydujesz się na wywieszenie koca na dworze i obawiasz się widocznego śladu po klamerkach, to doskonałym pomysłem jest umieszczenie ich w miejscach przeszyć lub na końcu materiału.

Jak prać koc, na którym są widoczne plamy?

Bardzo często pranie koca to nie tylko jego odświeżenie. Używana na co dzień narzuta jest szczególnie narażona na zabrudzenia – plamy po kawie, resztki jedzenia, a nawet te powstające podczas zabawy z dzieckiem czy zwierzakiem. W jaki sposób pozbyć się widocznych śladów?

Najlepiej robić to od razu po ich zauważeniu. Im szybciej usuniesz zabrudzenie, tym łatwiej ono zejdzie. Dodatkowo zwiększa to szanse na to, że uda ci się je całkowicie zlikwidować. Zbyt długie czekanie, na przykład do momentu cotygodniowego prania, sprawi, że brud wniknie w strukturę materiału koca i znacząco utrudni, a czasami wręcz uniemożliwi pozbycie się plam. W takich przypadkach pozostaje tylko sięgnięcie po chemię, która może jednak powodować odbarwienia i uszkodzenia.