Data modyfikacji:

Jaką patelnię kupić? Jaka będzie najlepsza?

Patelnia to jeden z najważniejszych sprzętów w każdej kuchni. Jest tak funkcjonalna, że trudno wyobrazić sobie codzienne przygotowywanie posiłków bez niej. Kiedy jednak stara patelnia się wysłuży lub nie jesteśmy zadowoleni z tej, którą posiadamy, pojawiają się pytania: jaką patelnię wybrać? Która spełni oczekiwania? Czym się kierować podczas jej wyboru? Jeśli i ty czujesz się przytłoczony decyzją, zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jaką kupić patelnię, by służyła ci przez lata.

Jaką patelnię kupić? Jaka będzie nalepsza?

Patelnia – jaką wybrać?

Półki sklepowe wręcz uginają się pod ciężarem dostępnych patelni i chociaż z jednej strony powinieneś się cieszyć z takich możliwości, z drugiej zaś utrudnia to decyzję, jaka będzie najlepsza patelnia.

Patelnie różnią się między sobą przede wszystkim wielkością (średnicą), przeznaczeniem na rodzaj płyty grzewczej, materiałem wykonania, posiadaną powłoką i zastosowaniem. Przemyślenie tych kwestii będzie kluczem do tego, jaką patelnię kupić.

Jaką wielkość patelni wybrać?

Dla ilu osób gotujesz najczęściej? Jeżeli głównie dla siebie, wybierz patelnię o średnicy 16-24 cm. Większa naraża cię na przygotowywanie zbyt dużej ilości jedzenia, co w konsekwencji grozi marnowaniem żywności. Jeżeli głównie będziesz smażyć jajecznicę, wybierz patelnię o wymiarach do 20 cm, a jeśli zamierzasz używać jej głównie aby przygotować np. leczo, gulasz lub sos do makaronu, wybierz tę o średnicy między 20 cm a 24 cm.

Dla pary lub trzyosobowej rodziny doskonale sprawdzą się patelnię o średnicy ok. 25 cm, z kolei dla czteroosobowej rodziny lub większej najlepszy będzie sprzęt o średnicy co najmniej 28 cm. Oczywiście na mniejszej obiad również wyjdzie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że trzeba będzie przygotować obiad w kilku podejściach, zamiast od razu całość.

Istnieje jedna istotna kwestia związana z średnicą patelni. Producenci podają średnicę jako odległość między dwoma rantami patelni. To wszystko oczywiste, tylko co w sytuacji, kiedy patelnia ma dno o wyraźnie mniejszej średnicy niż ta między jej brzegami? Im bowiem ścianki patelni bardziej „rozchodzą się na bok”, tym tej powierzchni dna roboczego jest mniej. W praktyce oznacza to, że dno może mieć od 2 cm do nawet 8 cm mniejszą średnicę niż ranty.

Jaka patelnia na indukcję?

Pamiętaj, że nie każda patelnia nadaje się na kuchnię indukcyjną. Odpowiednie będą tylko te, które mają dno zrobione z ferromagnetycznego materiału. Patelnie, które takie dno posiadają, mają na opakowaniu symbol indukcji (zwojnicę). Często też na spodzie takiego sprzętu są charakterystyczne kółka. Pamiętaj również, że na kuchenkach gazowych lub elektrycznych możesz używać również patelni przeznaczonej do indukcji, na indukcji zaś – tylko stworzonej specjalnie dla niej.

Materiał wykonania patelni i jej powłoka. Jaka będzie najlepsza?

Surowce użyte do wyprodukowania patelni mają duży wpływ na sposób przygotowania danej potrawy – jak szybko się uda ją przygotować, jak długo pozostanie ciepła, itd. Jaka zatem będzie najlepsza patelnia pod kątem materiału, z którego została wykonana?

Jedną z najczęściej wybieranych patelni jest patelnia teflonowa. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dlatego, że potrawy na niej przygotowywane nie przywierają, dzięki czemu można na niej smażyć przy niewielkiej ilości tłuszczu (albo w ogóle go pominąć). Jest też stosunkowo tania, łatwa w czyszczeniu i szybko się nagrzewa. Bardzo dobrze sprawdza się do smażenia naleśników, omletów i wszelkiego rodzaju placuszków. Jej największą wadą jest to, że bardzo łatwo ją porysować, przez co traci swoje nieprzywierające właściwości i może wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia. Należy używać silikonowych lub nylonowych przyborów kuchennych – widelec mógłby ją uszkodzić. Patelni teflonowej nie można jej myć w zmywarce.

Patelnia z powłoką ceramiczną to patelnia, którą można nagrzać nawet do 400 stopni Celsjusza. Równomiernie się nagrzewa i przez długi czas utrzymuje ciepło przygotowywanych na niej potraw. Nie wydziela szkodliwych substancji. Podobnie jak na patelni teflonowej, nie trzeba dodawać do smażenia dużo tłuszczy. Doskonale nadaje się do ryb i warzyw. Nie można jej myć w zmywarce i trzeba używać do niej silikonowych przyrządów.

Żeliwna patelnia szczególnie sprawdzi się do duszenia potraw, przy gulaszach i daniach jednogarnkowych, ponieważ pozbawiona wszelkich powłok doskonale podkreśla smak posiłków. Nic tutaj nie ma prawa się zarysować lub wydzielać szkodliwe substancje. Długo utrzymuje ciepło i można używać jej nie tylko na kuchence, ale także w piekarniku. Zastanawiasz się, jaką wybrać patelnię, aby służyła nam przez długi czas? Modele żeliwne są bardzo odporne na zarysowania. Do minusów natomiast można zaliczyć fakt, że bez odpowiedniej ilości tłuszczu potrawy na niej przygotowywane mogą się łatwo przypalić. Jest też ciężka, nie można jej myć w zmywarce, a po ręcznym oczyszczeniu należy ją szybko wytrzeć, bo może zardzewieć.

Jaką kupić patelnię, gdy zależy nam na trwałości? Patelnia stalowa jest wytrzymała i odporna na zarysowania. Łatwo dbać o jej czystość. Nie rdzewieje. Zazwyczaj posiada 3-warstwowe dno, które doskonale przewodzi ciepło. Ze względu na swoją wytrzymałość uwielbiana przez gastronomię. Idealna do smażenia mięsa. Nie przygotujesz na niej jednak niczego bez tłuszczu, bo od razu się przypali. Poza tym wolno się nagrzewa.

Jaka patelnia ze względu na jej przeznaczenie?

Nie da się ukryć, że aby poprawnie przygotować danie, ważne jest też to, co jeszcze „potrafi” patelnia. Jaka najlepsza do zadań specjalnych?

Patelnia do naleśników jest odpowiednio duża. Jest charakterystyczną cechą jest to, że ma bardzo niskie ścianki, dzięki czemu idealnie można przekręcać na niej naleśniki. Zazwyczaj pokryta powłoką nieprzywierającą.

Patelnia grillowa to natomiast taka patelnia, która posiada specjalne pofalowane dno z uformowanymi rowkami. Taka budowa pozwala na udaną imitację grillowanych na ruszcie potraw. Doskonale nadaje się do grillowania mięsa i warzyw. Jeśli zastanawiasz się nad patelnią grillową i nie wiesz, jaką wybrać, postaw na taką, która będzie nadawać się również na kuchenki indukcyjne.

Patelnia do placuszków z budowy bardzo przypomina patelnię do naleśników, jednak posiada dodatkowe wgłębienia, często o różnych ciekawych kształtach, np. serduszek.