Data modyfikacji:

Jakie panele winylowe wybrać?

Panele winylowe stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ produkty te mają naprawdę wiele zalet: są niezwykle trwałe, fantastycznie imitują drewno, cechują się odpornością na wodę, nie rysują się i nie przebarwiają, izolują od dźwięków (co ma duże znaczenie w mieszkaniach w blokach), a ponadto niegroźne im uszkodzenia mechaniczne czy ogrzewanie podłogowe. Przeczytaj, jak wybrać panele winylowe oraz jak je położyć.

panele winylowe

Jakie panele wybrać? Przegląd paneli z winylu

Choć wszystkie panele winylowe mogą wydawać się bardzo podobne do siebie, w istocie często różnią się pod kilkoma ważnymi względami – przede wszystkim budową. Niektóre produkty tego typu mają bazę w postaci płyty HBS, dzięki czemu są grubsze, a zarazem w dużym stopniu podobne do klasycznych paneli. Jeśli postanowisz wyłożyć podłogę właśnie takimi panelami winylowymi, to możesz zrezygnować z używania podkładu w postaci korka czy pianki.

Kolejny rodzaj paneli to te na bazie kompozytu. Są bardzo cienkie i w 100% wodoodporne, ale wymagają przygotowania podłogi. Dlatego najczęściej stosuje się je dla poprawy wyglądu pomieszczenia, np. kładąc na zwykłe panele podłogowe.

Trzeci rodzaj paneli winylowych to te z warstwą korka. Są ciepłe, nieco wyciszają pomieszczenie, a jednocześnie nie są aż tak grube jak produkty z płytą HBS.

Oczywiście produkty te różnią się również pod kątem wyglądu. Niektóre imitują drewno lub beton do tego stopnia, że na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od oryginalnych materiałów. Pozostałe również są atrakcyjne, ale mogą mieć już np. gładką, czyli bardziej „sztuczną” fakturę. Ponadto produkty te różnią się kształtem – niektóre wyglądają jak płytki (i świetnie nadają się do łazienki czy kuchni), inne imitują drewniane panele.

Jak kłaść panele winylowe?

Wiesz już, jakie panele wybrać? Świetnie, teraz musisz jeszcze zadecydować, w jaki sposób je położysz. Do wyboru masz jedną z trzech metod.

Klejenie paneli winylowych

To najbardziej znany sposób montażu paneli winylowych. Najpierw musisz wyrównać powierzchnię (nierówności nie mogą być większe niż 3 mm/1mb), następnie rozplanować położenie fug oraz kupić odpowiedni klej. Kolejny etap to już dokładnie pokrywanie paneli klejem – warstwa nie może być zbyt gruba ani zbyt cienka. Pamiętaj, że dla uzyskania ładnego efektu wizualnego dobrze kłaść panele z 30-centymetrowym przesunięciem.

Uwaga! W sprzedaży są również bardzo wygodne w użyciu panele winylowe samoprzylepne. Przed ich położeniem należy tylko wyrównać podłogę, a następnie ją odkurzyć, osuszyć i odtłuścić.

Jak kłaść panele winylowe z użyciem maty?

Jeśli nie masz ochoty brudzić się klejem, możesz położyć panele winylowe na specjalną, samoprzylepną matę. Takie rozwiązanie niesie wiele korzyści: układanie poszczególnych elementów podłogi jest nie tylko bardziej czyste i szybkie, ale dodatkowo nieco wycisza się pomieszczenie. Po ten sposób często sięgają zatem osoby mieszkające w blokach.

Kładzenie paneli bez kleju

Ostatecznie możesz tez zdecydować się na panele ze specjalnym systemem łączenia (np. na „click”), który występuje również w klasycznych panelach drewnianych czy laminowanych. Taka praca będzie czysta i szybka, ale i w tym przypadku bardzo ważne jest dokładne wyrównanie powierzchni.