Data modyfikacji:

Pomysły na ekologiczny dom

Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie zmian w swoim życiu, których celem jest zadbanie o środowisko. Nie bez powodu – postępujące globalne ocieplenie niesienie za sobą ryzyko katastrofy klimatycznej na Ziemi. Jak się jednak okazuje, nawet najmniejsze kroki mogą przynieść pozytywne rezultaty. Jednym z nich jest stworzenie ekologicznego domu. Mowa przede wszystkim o używanych kosmetykach czy środkach do sprzątania, które nie przyczyniają się do zaśmiecania i niszczenia planety, ale nie tylko. Szukasz inspiracji do wprowadzenia zmian w swoich czterech kątach? Odkryj nasze pomysły na ekologiczny dom!

ekologiczny dom

Ekologiczny dom, czyli jaki?

Ekologiczny dom lub ecodom to taki, w którym wprowadzono specjalne rozwiązania mające na celu zmniejszenie lub znaczne ograniczenie czynników, które mają negatywny wpływ na środowisko. Jednym z największych zagrożeń dla planety jest smog, który jest także niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Choć władze samorządowe wprowadzają już uchwały antysmogowe, to problem z emisją szkodliwych substancji, które powstają podczas ogrzewania domów, jest nadal ogromny. Jak sobie z nim prowadzić? Strzałem w dziesiątkę będzie instalacja pieca gazowego lub urządzenia na ekogroszek, koniecznie spełniającego odpowiednie normy.

Równie dobrym sposobem na stworzenie ekologicznego domu jest oszczędzanie energii cieplnej. Tu pomocna jest odpowiednia izolacja termiczna samego budynku oraz zadbanie o właściwą szczelność drzwi i okien. Zapobiegając utracie ciepła, zmniejszasz rachunki za ogrzewanie oraz dbasz o planetę. Podobnie jest z prądem, którego zużycie warto ograniczyć. Idealnym rozwiązaniem w ecodomu będzie instalacja paneli fotowoltaicznych.

Ekologiczne kosmetyki i sprzątanie

Doskonałym pomysłem jest zamiana drogeryjnych produktów na ekologiczne kosmetyki, czyli formuły bazujące przede wszystkim na naturalnych, roślinnych składnikach. Co ciekawe, aby krem czy szampon mogły być sprzedawane pod znakiem eko, muszą wcześniej spełnić rygorystyczne wymagania i być produkowane zgodnie z konkretnymi zasadami. Wiele tego typu kosmetyków ma także odpowiednie certyfikaty, np. Ecocert czy Cosmebio. Dzięki temu nie znajdziesz w nich substancji, które szkodzą nie tylko tobie, ale także środowisku.

Czy wiesz, że w trakcie sprzątania wcale nie musisz sięgać po gotowe preparaty dostępne w sklepach? Tak naprawdę większość środków to chemia zawierająca szkodliwe substancje. Oczywiście, możesz zdecydować się na zakup ekologicznych środków lub skorzystać ze sposobów, które królowały w domach twoich babć. Mowa przede wszystkim o occie i sodzie oczyszczonej. Pierwszy produkt bez problemu poradzi sobie z wyczyszczeniem praktycznie wszystkiego w domu, podczas gdy biały proszek świetnie wybiela, pochłania nieprzyjemne zapachy, a nawet usuwa uporczywy osad z armatury łazienkowej. W ekologicznym domu można także stosować do sprzątania cytrynę, sodę spożywczą i kwasek cytrynowy.

Inne pomysły na stworzenie ekologicznego domu

Choć stworzenie ekologicznego domu z prawdziwego zdarzenia, np. z zamontowanymi panelami fotowoltaicznych, może być dość sporym wydatkiem, to na szczęście wystarczy wprowadzenie kilku prostych zmian, aby wpłynąć pozytywnie na środowisko. Oszczędność energii cieplnej i prądu, stosowanie ekologicznych kosmetyków i środków do sprzątania to dopiero początek.

Aby zadbać o planetę, możesz także zakręcać wodę, ponieważ jej zasoby w Polsce z roku na rok się zmniejszają. Zamień długie kąpiele w wannie na szybkie prysznice, zainwestuj w perlator oraz zbieraj deszczówkę. Oczywiście, nie zapomnij ograniczeniu produkcji odpadów, w szczególności plastiku. Pomoże ci w tym picie wody z kranu, rezygnacja z jednorazowych reklamówek oraz wybór produktów spożywczych w szklanych opakowaniach.