Data modyfikacji:

Jakie garnki kupić? Do kuchenki gazowej czy indukcji?

Trudno wyobrazić sobie codzienne przygotowywanie posiłków bez garnków. Na rynku jest jednak tyle dostępnych modeli, że nie tak łatwo zdecydować się na konkretne garnki. Jakie kupić, żeby służyły przez wiele lat? Które są niezbędne na co dzień? Jakie garnki kupić na kuchenkę gazową, a jakie na indukcję? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jakie garnki wybrać, aby gotowanie stało się prawdziwą przyjemnością.

Jakie garnki kupić? Do kuchenki gazowej czy indukcji?

Garnki – jakie wybrać? Najważniejsze zagadnienia

Sprawdź, czy garnki, które zamierzasz kupić, można myć w zmywarce. Nie ma nic gorszego od ręcznego szorowania garnka z zaschniętym sosem bądź zupą. Nawet najpiękniejsze i najbardziej funkcjonalne sprzęty przegrają w końcu z lenistwem, dlatego jeśli tylko masz zmywarkę, skłaniaj się ku garnkom z możliwością ich mycia nie tylko ręcznie.

Sprawdź również, czy posiadają pokrywki, ponieważ nie zawsze są dołączane do zestawów i wtedy trzeba zakupić je oddzielnie. Pokrywki stalowe są bardziej energooszczędne, natomiast szklane bardziej wygodne (nie trzeba za każdym razem podnosić jej do góry, żeby sprawdzić, czy nic się nie przypala).

Kwestią często bagatelizowaną przy próbie odpowiedzi na pytanie „jakie garnki najlepiej kupić” są uchwyty garnków i pokrywek. Uchwyty nie powinny się nagrzewać, ponieważ trudno będzie przenieść gorący garnek lub uchylić jego pokrywkę, za to łatwo można się poparzyć. Aby tego uniknąć, wybierz garnki z uchwytami np. z tworzywa sztucznego.

Część garnków nadaje się również do użycia w piekarniku. Jest to szczególnie komfortowe rozwiązanie, jeśli coś już gotowałeś w garnku, a następnie będziesz chciał to zapiec, ponieważ będziesz mieć o jedno naczynie mniej do posprzątania.

Jakie kupić garnki ze względu na formę i główne przeznaczenie?

Ze względu na swoją formę garnki możemy podzielić na:

  • Uniwersalne (klasyczne) – posiadają dwa ucha. Nadają się do gotowania większości rzeczy.
  • Rondle – zamiast dwóch uchwytów mają jedną długą rączkę. Doskonały do przygotowywania sosów lub gotowania mleka. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest odpinany uchwyt.
  • Brytfanny – o owalnym kształcie. Niezastąpione do zapiekania w piekarniku (np. do przygotowywania zapiekanek).

Oprócz tego można wyróżnić garnki do konkretnego zadania:

  • Do gotowania na parze – składa się z trzech części: garnka, w której gotuje się wodę, sitka, w którym umieszcza się produkty, i przykrywki. Garnek pozwala na przyrządzenie potraw w jeden z najzdrowszych sposobów, bo bez utraty większości składników odżywczych.
  • Do gotowania ryżu – bardzo popularne w krajach azjatyckich, są standardowym wyposażeniem kuchni. Sprawiają, że ryż przez nie przygotowany jest bardzo smaczny i o odpowiedniej konsystencji.
  • Do gotowania makaronu – garnki wysokie, ale wąskie, posiadające specjalne sitko na makaron. Ułatwiają przygotowanie makaronu dokładnie w taki sposób, jaki oczekujemy.

Jakie garnki kupić? Materiał wykonania

Garnki mogą być wykonane m.in. ze stali nierdzewnej, aluminium, żeliwa, szkła, miedzi i gliny.

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji garnków jest stal nierdzewna. Jest odporna na uszkodzenia i stosunkowo tania. Potrawy w nich przygotowywane nie zmieniają swojego smaku. Popularną firmą produkującą m.in. garnki właśnie ze stali nierdzewnej jest Gerlach. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jakie garnki kupić, Gerlach zbiera pozytywne opinie.

Jakie garnki kupić do kuchenki gazowej? Częstym wyborem są garnki aluminiowe. Jest to najtańsza, ale wcale nienajgorsza opcja. Bardzo przypominają garnki ze stali nierdzewnej, ale szybciej się nagrzewają i szybciej schładzają. Nie można w nich gotować kwaśnych potraw (np. bigosu, żurku), ponieważ podczas ich gotowania tworzą się szkodliwe związki. Popularną firmą produkującą garnki aluminiowe jest Berlinger Haus.

Jakie garnki najlepiej kupić pod kątem powłoki?

Dodatkowe powłoki, którymi mogą być pokryte garnki, przede wszystkim mają za zadanie zapobiegać przypalaniu i przywieraniu jedzenia. Materiały, z których wykonywane są powłoki to m.in. emalia, teflon, tytan, ceramika i marmur.

Najpopularniejszym wyborem są garnki pokryte powłoką emaliowaną. Są doskonałe do gotowania dla alergików i dzieci, ponieważ są antyalergiczne i nie zawierają szkodliwych substancji. Nie zmieniają smaku potraw, ponadto są antybakteryjne.

Grubość dna garnka

Jeżeli chcesz uniknąć przypalania się potraw, wybierz garnki z grubym dnem. Im grubsze (a tak naprawdę im więcej warstw posiadają), tym lepiej, ponieważ ciepło rozchodzi się wtedy bardziej równomiernie. Średnio garnki posiadają 3-6 warstw, ale zdarzają się nawet takie z 10-11.

Jakie garnki kupić do kuchenki gazowej, a jakie do indukcji?

Istotną kwestią przy wyborze garnków jest kuchenka, na której zamierzasz ich używać. Jeżeli planujesz w przyszłości zakup kuchni indukcyjnej, już teraz możesz wybrać garnki do niej przeznaczone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać tego typu sprzęt na kuchenkach gazowych lub elektrycznych. Na tego typu kuchenkach sprawdzą się garnki z dowolnego materiału.

Pamiętaj, że garnki przeznaczone na indukcję nadadzą się do kuchenki gazowej i elektrycznej, natomiast garnki, w których bez problemu ugotujesz obiad na kuchence gazowej nie sprawdzą się na kuchence indukcyjnej. Wynika to ze specjalnej budowy dna garnka przeznaczonego na indukcję: jest ono stworzone z materiału ferromagnetycznego. Bez niego sprzęt nie ma możliwości zareagować z polem magnetycznym kuchenki. Aby mieć pewność, że garnek jest przeznaczony do indukcji, szukaj specjalnego symbolu zwojnicy. Ponadto większość z nich jest po prostu opisana, że nadaje się do użycia do takiej kuchenki.