Data modyfikacji:

Z jakiej odległości oglądać TV? Bezpieczna odległość od telewizora

Zachowanie bezpiecznej odległości od telewizora jest kluczowe, aby komfortowo oglądać ulubione filmy i seriale. Wpływ na to ma kilka czynników, dlatego wyjaśniamy, co należy zrobić, aby zachować bezpieczną odległość od telewizora. Sprawdź, z jakiej odległości oglądać TV.

Z jakiej odległości oglądać TV

Z jakiej odległości najlepiej oglądać TV?

Rynek telewizorów rozwija się bardzo prężnie, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Do wyboru mamy urządzenia dysponujące rozdzielczością HD, Full HD, 4K, a nawet 8K! Dostępność praktycznie wszystkich rozmiarów, zaczynając do 24 cali i kończąc na niemal 100 calach, sprawia, że użytkownik jest w stanie wybrać idealny dla siebie model.

Jednak, aby wykorzystać pełny potencjał telewizora, należy umieścić go w odpowiedniej odległości od miejsca, w którym będziemy siedzieć. Dlaczego jest to aż tak istotne? Ustawienie ekranu zbyt blisko sprawi, że wzrok nie będzie w stanie objąć całego panelu, a dodatkowo nasze oczy będą się szybciej męczyły. Z kolei telewizor ustawiony zbyt daleko nie zapewni tak dobrych wrażeń podczas oglądania. Z większej odległości może być trudno dostrzec detale. Z jakiej odległości oglądać TV?

W przypadku telewizorów 4K i 8K użytkownik powinien znajdować się w odległości około 1,5 razy większej od wysokości ekranu telewizora. Dzięki temu oko nie będzie w stanie rozróżnić pikseli na ekranie, co przekłada się na ostry i wiernie odwzorowany obraz. Przykładowo, z jakiej odległości oglądać TV 55 cali? Optymalna odległość od telewizora będzie wynosiła 1 metr. Oczywiście nie jest to jedyny sposób na obliczenie odpowiedniej odległości.

Pamiętaj, że im wyższa rozdzielczość, tym mniejszą odległość od telewizora możesz zachować!

Telewizory Full HD mają mniejsze zagęszczenie pikseli, dlatego odległość powinna być 3 razy większa od wysokości ekranu. Dla porównania 55-calowy telewizor Full HD będzie trzeba ustawić w odległości około 2,1 metra. Poniżej znajdziesz przykładowe odległości dla popularnych rozmiarów telewizorów.

4K/8K

 • 43 cale: 0,7 m – 0,9 m
 • 49 cali: 0,8 m – 1 m
 • 55 cali: 1 m – 1,15 m
 • 65 cali: 1,2 m – 1,4 m
 • 75 cali: 1,4 m – 1,6 m

Full HD

 • 32 cale: 1,2 metra
 • 40 cali: 1,5 metra
 • 46 cali: 1,7 metra
 • 50 cali: 1,9 metra
 • 55 cali: 2,1 metra
 • 60 cali: 2,3 metra

Jaką wielkość telewizora najlepiej wybrać?

Wielkość telewizora powinna być uzależniona przede wszystkim od twoich preferencji, a także rozmiarów pokoju, w którym będzie się znajdował. Do mniejszych pomieszczeń bardzo dobrze sprawdzają się telewizory 32-calowe oraz 40-calowe. W większych pokojach bez problemu zmieścisz telewizory od 49 cali nawet do 55 cali. Modele większe niż 60-calowe wymagają nieco większego pomieszczenia.

Warto pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość od telewizora. Kierując się naszymi wskazówkami, bez większego problemu zachowasz bezpieczną odległość od telewizora, co bez wątpienia wpłynie na twój komfort!

Wybierz dla siebie najlepszy telewizor!

Podczas ustawiania telewizora w pokoju należy zwrócić uwagę nie tylko na odległość, ale również miejsce, w którym będzie umieszczony. Ustawiając go nieopodal okna, musisz zdawać sobie sprawę, że w słoneczne dni widoczność może nie być najlepsza. Najlepiej ustawiać telewizor na wprost okna. Jeżeli chcesz zachować mniejszą odległość od ekranu, to wybierz model z rozdzielczością 4K lub 8K. Ten standard staje się coraz popularniejszy, a telewizory są dostępne w coraz lepszych cenach.